Základ pro dlouhodobé snížení a udržení hmotnosti je energetická bilance

Období, kdy jsme odhodili zimní kabáty je pryč a začíná doba, které s sebou nese čas odvážnějších modelů. Většina z nás se po zimě cítí neforemně či má nějaké to kilčo navíc, proto je hubnutí před létem aktuální téma a zároveň je to i nejčastější důvod, proč se většina z nás pokouší o radikální změnu ve svém stravovacím plánu.

Rad, jak efektivně snížit a spalovat tuk je nespočet. Mezi nejoblíbenější patří mimo jiné např. nejíst po 17 h, vynechat lepek nebo mléčné výrobky, vynechat všechno ovoce, odstranit z jídelníčku sacharidy atd. Nicméně pokud chceme dosáhnout našich cílů musíme to vzít z úplně jiného konce.

Slyšeli jste už někdy o moderní pyramidě výživy?  Ne?  Podle poznatků moderní výživy pro dosažení zdravotních a sportovních cílů je ze všeho nejdůležitější vhodné nastavení tzv. energetické bilance, tj. poměru mezi kalorickým příjmem a výdejem.

pyramida

Až po nastavení správné individuální energetické bilance má smysl řešit nastavení všeho ostatního od makroživin a mikroživin, přes počet jídel a jejich načasování, až po tolik oblíbené potravinové doplňky.

Hubnutí a energetická bilance

Když už se rozhodnete hubnout měli byste vědět, že na sestavení správného redukčního jídelníčku je potřeba splnit tu nejzákladnější podmínku – vhodné nastavení kalorického příjmu a výdeje, vzhledem ke sportovním a zdravotním nastavením konkrétního jedince.

To v praxi znamená, že při hubnutí musí být dosažen kalorický deficit, tj. kalorický výdej musí být vyšší než kalorický příjem. Při pozitivní bilanci vám ani převratné diety nepomůžou, tzn. i na zdravé stravě se dá přibírat.

Každý, kdo na světě hubne, hubne díky tomu, že jeho přijaté kalorie jsou nižší než kalorie vydané, a tím je v kalorickém deficitu.

12 zásad pro zdravé hubnutí

  • Správně nastavená energetická bilance
  • Kvalitně sestavený jídelníček plný zdravých potravin  
  • Pravidelnost v jídle
  • Nepřejídat se – držet se rčení: JEZ DO POLOSYTA, PIJ DO POLOPITA

TIP: používejte malý talíř pro servírování jídla, cítíte – li hlad dojídejte se zeleninou

  • Nastavené reálné cíle a odměňovací systém – nastavte si cíle šikovně, tzn. dát si menší cíl a postupně přidávat, poté budete mít větší radost a vždy se po zvládnutí pochvalte a dopřejte malou odměnu
  • Dopřejte si klid u jídla, nejezte jídlo ve spěchu či za chůze, pořádně si ho vychutnejte a vytěžte z jídla maximum
  • Vyhněte se uždibování během dne
  • Nepřehánějte to se solí a dochucovadly, používejte bylinky
  • Zůstat co nejvíc aktivní během celého dne – zařaďte do denního programu co nejvíc přirozeného pohybu – choďte pěšky, popoběhněte si, protáhněte se

TIP: při cestě do práce nebo do školy zkuste dojít na další autobusovou nebo tramvajovou zastávku pěšky

  • Hodně spěte – bez kvalitního spánku docílíte velmi těžko požadovaného výsledku. Tělo musí být odpočaté, aby mělo dostatek síly na hubnutí
  • Buďte psychicky vyvážení – řekněte si o podporu doma, vždyť ve dvou se to vždy lépe táhne, hlavně se nestresujte a netrestejte se za chyby – chybami se člověk učí a jsou lidské
  • Využívejte metr místo váhy – údaj na váze může být velmi zkreslený, protože svaly jsou těžší než tuk, který je zase naopak mnohem objemnější.

Hubnutí bez cvičení? Ano jde to, ale dře to !

Sportem se buduje svalová hmota a jednoznačně platí že čím víc svalové hmoty tělo má, tím je vyšší jeho bazální metabolismus. Platí rovnice: čím víc svalů v těle máme, tím můžeme víc sníst a lépe trávíme kalorie (tuky), a to dokonce i v době relaxace.

Hubnutí bez cvičení je možné, ale není to ideální. Aby tělo reagovalo ztrátou kalorií musí být, jak jsme si psali výše, v kalorickém deficitu, a to pro nás v praxi znamená méně jídla, a tím tedy hlad. Nezáleží na tom, kolik vám je let a kolik vám přebývá kilogramů.

Začít se zdravějším stravováním není nikdy pozdě. Jen nezapomínejte, že hubnutí by mělo být postupné. To znamená, že optimální a zdravý úbytek je o půl až 1 kg za týden, jinak se vám zredukovaná kila většinou brzy vrátí a prodělaný jojo efekt neprospěje vašemu zdraví.

Aby si tělo neukládalo na horší časy, musíte pravidelně jíst. Pozor! Pravidelně neznamená jíst pořád a co hrdlo ráčí, protože každá kalorie, která je navíc ať už zdravá či nezdravá je pořád kalorie navíc a má za následek přibírání na váze viz. energetická bilance.

Pamatujete, že největší fígl je v tom, že se nejedná o nic krátkodobého. Udržitelný výsledek přinese jen trvalá dlouhodobá změna.

Potřebujete poradit se zdravou stravou? Kontaktujte naši bohyni zdravé stravy Markétu přímo na kozurikova@deadiacosmetics.cz Ráda vám pomůže nastolit ve vašem stravování řád tak, aby to vyhovovalo vašim potřebám a možnostem.

Markéta z Deadia